Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AALHA0224K1ZI
Call 07949331970 60% Response Rate
Send Enquiry
| Size | 4mm |
| Grade | SS 310 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage / Application | Construction |
| Surface Treatment | Coated |
| Technique | Cold Rolled |
View Complete details
| Size | 4mm |
| Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage / Application | Construction |
| Surface Treatment | Coated |
| Technique | Cold Rolled |
Stainless Steel 316 Rod is a high-quality, corrosion-resistant austenitic stainless steel rod alloyed with molybdenum (2–3%), which significantly enhances its resistance to pitting and crevice corrosion in chloride environments. Known for its excellent mechanical strength, weldability, and durability, SS 316 is widely used in marine, chemical, and food-grade applications.
View Complete details
| Size | 6mm |
| Grade | SS 304L |
| Material | Titanium |
| Usage / Application | Construction |
| Surface Treatment | Coated |
| Technique | Cold Rolled |
View Complete details